Zdobycie Niniwy

Zdobycie Niniwy
upadek państwa asyryjskiego
Ilustracja
Brama Maszki w Niniwie – rekonstrukcja
Czas

612 p.n.e.

Miejsce

Niniwa

Terytorium

północna Mezopotamia

Wynik

zdobycie stolicy Asyrii

Strony konfliktu
Asyria Babilonia
Medowie
Scytowie
Dowódcy
Sin-szar-iszkun Nabopolassar
Kyaksares
Siły
? ?
Straty
wysokie ?
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
36°21′34″N 43°09′10″E/36,359444 43,152778

Zdobycie Niniwy – zajęcie Niniwy w 612 roku p.n.e. przez sprzymierzone siły medyjsko-babilońskie. Upadek asyryjskiej stolicy doprowadził do opanowania rdzennej Asyrii przez koalicjantów oraz śmierci króla Sin-szar-iszkuna z dynastii Sargonidów. Był to moment przełomowy w toczonej przez Asyrię wojnie z koalicją, bowiem przeważył szalę zwycięstwa na stronę Nabopolassara i Kyaksaresa.

Pierwsze ataki na miasto były przeprowadzane oddzielnie przez Babilończyków i Medów w latach 615–614 p.n.e., ale bez skutku. Po zdobyciu Aszuru w ruinach starej asyryjskiej stolicy obaj królowie doszli do porozumienia i połączyli siły. Prawdopodobnie wtedy też ustalili wspólne uderzenie na Niniwę na rok 612 p.n.e.

Atak na miasto ułatwił sam Sinsariszkun, który w ciągu dwóch lat od zniszczenia Aszur zachował całkowitą bierność, zamykając się w stolicy.

W czasie trwania tej kampanii zostało zdobyte też Kalchu przez wojska medyjskie, na co wskazują znalezione w ruinach przez archeologów resztki grotów pochodzenia irańskiego.


© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search